Miskata ( miscata) wersja qd


 

 

Śniadanie w Agrigento było piękne: caprese, melon z szynką, chrupiące bułeczki, sok, kawa…  i jakieś dziwne ciastka? Bułki?  Nasi gospodarze reklamują: to jest specjalność lokalna, tutaj proszę macie dwa rodzaje: z szynką i z mozarellą. Łamiemy pieczywo wielkości pięści i dzielimy się smakami.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od razu usiłuję wyłapać skład. Ciasto tłuste, drożdżowe. Do ciasta dodana szynka gotowana krojona w kostkę. Kapary. Czarne oliwki. Zielony pieprz z zalewy?. Druga wersja mozarella ( a raczej dziura po, roztopiła się i coś tam tylko na dnie), cebula, kapary, oliwki. Podpytuję o nazwę i od razu notuję, żeby nie popełnić błędu. Już widzę, jak szukam w sieci przepisu.

Okazało się nie takie proste.

Jak to z lokalnymi smakami bywa, co wieś, co miasteczko to i nazwa i skład się zmienia. Wynotowałam takie wersje nazwy: Mpignolata , Mignolata , Miscata , Am miscata , Mbriulata . Tak czy inaczej na południu Sycylii to jest tradycyjny wypiek na św. Marcina. No prawie jak rogale w Poznaniu..

Nawet sposób formowania się różni w różnych „ jedynie słusznych”  przepisach. Najpopularniejsza wersja  nakazuje rozwałkować ciasto na cienki placek ( jak na najmniejszą pizzę), nałożyć nadzienie, zwinąć w rolkę i jeszcze tę rolkę zawinąć w ślimaka. Inna  poleca  ciasto  rozwałkować na duży placek ( pizza maxi J), zwinąć roladę i tak upiec, a potem kroić w skośne grube plastry i podpiekać z obu stron na suchej patelni/w piekarniku, podawać na ciepło. Wersja sklepowa  wydala mi się efektem zwinięcia rolady, pokrojenia jej na surowo i ułożenia na blasze ślimaczków.

Z nadzieniem też są rozbieżności. Podstawa to kiełbasa  i suszone czarne oliwki bez pestek. Inne dodatki wedle uznania: gotowane ziemniaki, duszona cebula, konfitura z czerwonej cebuli, kapary, boczek, parmezan, mozarella , a nawet szpinak czy inne warzywa! Bardzo fajnie sprawdzają się suszone pomidory zamiast kiełbasy 🙂

Miesiłam ciasto ( ‘jak na chleb ale luźniejsze’), zmieniałam dodatki, dosmaczałam, formowałam tak i siak. Piekłam pomalowane oliwą i na sucho, podawałam na ciepło i na zimno. Tak powstała moja wersja.

Składniki na ciasto:

500 g mąki pszennej ( w oryginale zalecane jest zmieszanie mąki typ 00 z mąką makaronową durum)

75 g smalcu ( stopionego)

2 łyżki oliwy lub oleju słonecznikowego

2 jajka

25 g świeżych drożdży lub 1 paczuszka drożdży instant

250-270 g wody lub mleka

1 łyżeczka (7 g) soli

 

Składniki na farsz:

300 g kiełbasy ( użyłam białej) lub boczku lub szynki  lub – o zgrozo! parówek pokrojonych w kostkę

50 – 70 g czarnych oliwek , najlepiej suszonych

30 – 50 g kaparów ( odsączonych z zalewy)

tarty parmezan do posypania ( dowolnie)

dodatkowo 1 jajko ( rozbite z łyżką mleka)  do  sklejania podczas formowania

 

Wykonanie:

Ciasto zamiesić, odstawić do wyrośnięcia. Potem podzielić na kęsy 100 g. Każdy kęs rozwałkować na cienki placek i na placku rzadko ułożyć nadzienie ( kiełbasa bez osłonek, samo mięso). Zwinąć roladę i z rolady uformować ślimaka, starannie przyklejając koniec. Odstawić do napuszenia, pomalować rozbełtanym jajkiem i piec 35 min w temperaturze 220 stopni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA