No co ja poradzę, że właśnie pod tym tytułem znalazłam przepis w książeczce upolowanej w Odessie na stoisku z pamiątkami. Książeczka oczywiście nosi tytuł „Kuchnia odeska” i wydana jest po rosyjsku. Sprzedawca, kiedy zobaczył, że czytam i komentuję do J, zapytany o cenę od razu wystartował z normalną mniej więcej, nie 'turystyczną’ :), niewiele można było utargować…
Barszcz – wersja postna słynnego barszczu ukraińskiego – okazał sie przepyszny. Cała sztuka tkwi w sposobie przygotowania, bo składniki są jak zwykle:
3 długie buraki
1 marchewka
1 pietruszka
2 cebule
2 ziemniaki
2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
½ szklanki suchej fasoli perłowej ( albo 1 puszka białej fasoli)
mały kawałek kapusty
2 grzyby suszone
ziele angielskie 4 ziarna
listek bobkowy
olej lub olej i masło
sól, pieprz
ocet spirytusowy 10% (2-3 łyżki do gotowania buraków)
kwas z buraków albo ocet winny czerwony 1-2 łyżki do smaku
ewentualnie łyżeczka cukru do smaku; można też dodać ostrej papryki i pieprzu
Wykonanie:
Namoczyć fasolę wieczorem i następnego dnia ugotować do miękkości z dodatkiem 1 gałązki tymianku ( używając fasoli z puszki ten etap oczywiście wygląda inaczej).
Buraki w skórce ugotować w wodzie z dodatkiem octu spirytusowego. Ostudzić.
Ziemniaki ugotować w mundurkach. Ostudzić.
1 cebulę pokroić w kostkę, poddusić na oleju, dodać marchewkę i pietruszkę ( obrane, pokrojone w paseczki), obsmażyć razem aż stracą surowość i lekko się zarumienią. Ostudzić.
Kapustę pokroić w słomkę, zalać niewielką ilością wody, dodać pokrojoną w kostkę cebulę , suszone grzyby, ziele angielskie i liść bobkowy, gotować aż kapusta będzie miękka.
Przygotować duży garnek na zupę. Przełożyć kapustę wraz z wywarem. Dodać marchewkę z pietruszką i cebulą. Dodać fasolę wraz z płynem. Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę, dodać do garnka.
Buraki obrać, pokroić w słomkę, podsmażyć na patelni dodając koncentrat pomidorowy. Bardzo ważne! Dobrze wysmażyć, żeby się skarmelizował cukier z buraków!
Dodać do garnka. Dolać wody wedle uznania ( zupa powinna być gęsta), doprawić solą i octem winnym, ew. cukrem do smaku. Chwile pogotować i odstawić .
Do tego miejsca mamy postny barszcz wedle kuchni prawosławnej ( jeśli nie damy masła do podsmażania), a nawet wegański!
Podając można dać na dno talerza kleks dobrej, gęstej, kwaśnej śmietany ( wegetarianie zjedzą).
Oczywiście można też ten barszcz ugotować na mięsie – wówczas mięso gotuje się razem z cebulą i kapustą, zielem i liściem. Mięso należy wyjąć z wywaru i pokroić na mniejsze kawałki. Kawałki mięsa wkłada się do talerza i na to wlewa zupę.
Barszcz to jest narodowe danie Ukrainy, obecne w każdym punkcie żywienia, zawsze z mięsem, ale o dodatek śmietany zapytają 🙂
zaczyna się pora barszczy ciepłych kremów:)
Tiaa, chmury, deszcze… niech reka boska broni przed zrobieniem tego barszczu w formie kremu! Ma być gęsty od warzyw, ale warzywa muszą byc odróżnialne!
Dzień dobry, jestem zainteresowana współpracą z Pani blogiem, proszę o kontakt:) wspolpraca@armadeo.pl