Zalewajka na maślance 7Chlupppp… Kelner sie chyba potknął o coś i jakieś dwie łyżki  podawanej właśnie zalewajki  na maślance wylądowało na stoliku. Chłopak się lekko spłoszył, przeprosił i… zniknął. A że byłam głodna, zalewajka pachniała nęcąco i stygła – chwyciłam za łyżkę. Cóż to była za ambrozja! Kwaskowata, ale nie kwaśna, aromatyczna z widocznymi ziarenkami kminku, pachnąca przysmażoną cebulką… Niebo w gębie traktowanej przez poprzednie dwa tygodnie nijakim sanatoryjnym jedzeniem.
Kiedy kelner pojawił się znowu,  miał na tacy jeszcze jedną miseczkę zupy i dwie porcje lodów: to na przeprosiny – uśmiechnął się rozbrajająco i zabrał do wycierania stolika. Zalewajka jest godna swojej legendy – skomplementowałam  danie przy płaceniu rachunku. Inne smakołyki jakich próbowaliśmy : fuczki i wareniki też były na najwyższym poziomie.

Wszystko to miało miejsce w Sanoku, na rynku, gdzie zupełnie przez przypadek trafiliśmy do Karczmy Jadło Karpackie. Z daleka nawet nazwy nie było widać, starannie przysłonięta parasolami:)
W mózgu odskoczyła mi klapka i przypomniałam sobie, ze na cincin najautentyczniejszą recepturę tejże zalewajki podawał jej autor. Wróciłam, sprawdziłam i oto ona.
 1 litr wywaru warzywnego ( może być z kostki, ja miałam wywar na kościach wędzonego kurczaka)
2 szklanki dobrej maślanki
2-3 łyżki  mąki pszennej
2-3 ząbki czosnku
1-2 łyżeczki kminku
Wszystkie składniki oprócz wywaru zmiksować , w międzyczasie wywar zagotować i wlać miksturę  cały czas mieszając, zmniejszyć ogień, gotować jakieś 5 minut. Jako dodatek – odsmażane  ziemniaki i zrumieniona cebula Można podawać od razu, ale jeszcze lepsze jest na drugi dzień, odgrzane..

Zaś ci, którzy kminku nie lubią, mogą sobie doprawić zalewajkę nasionami kopru ogrodowego, też będzie smacznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

7 komentarzy do “Zalewajka na maślance