Dyniowa według Agaty W. 7


Agata Wojda. Mistrzyni. Jedyny szef kuchni w Polsce, który otrzymał Bib Gourmand ( w czasach restauracji „Absynt”). Dziś  karmi równie genialnie ( a może jeszcze bardziej) w „Opasłym tomie”  w Warszawie. Jestem Jej absolutną, zaślepioną fanką i wyznawczynią. Mam zaszczyt znać Ją osobiście. Kolekcjonuję  inspiracje, jakie czasami  zdarza sie znaleźć tu i ówdzie.


Tak oswoiłam zupę z dyni. Agata napisała:  „z serem topionym, smażonymi prawdziwkami z czosnkiem i zapieczona z oscypkiem…to jest mój strzał w smak!”.
Czyli zwyczajnie:  dynię ( obraną i wydrążoną) pokroić w kostkę, obsmażyć na  maśle, podlać wodą, osolić i udusić aż się rozpadnie; dodać topiony serek ( bez dodatków smakowych, najlepiej sprawdzają się te w  kiełbaskach),posolić do smaku, można i pieprzu sypnąć. Osobno grzyby przygotować. Cóż, świeże prawdziwki nie zawsze są pod ręką. Więc inne grzyby też mogą być ( a i suszone namoczone odciśnięte pokrojone). Na patelnię masło, czosnek w piórka pokrojony, grzyby.
I do miseczki: krem z dyni, na to łyżka grzybów i posypać startym oscypkiem. Kto ma grilla – zapiec.


Ja  nie miałam jak zapiec, więc tylko posypałam startym oscypkiem:) Rodzina zamarła z zachwytu, kiedy po raz pierwszy zrobiłam taką wersję nielubianej, mdłej zupy dyniowej. I zostało! Kolejny sezon kupuję dynię, gotuję zupę, czasami dosmaczam odrobiną soku z cytryny, czasami daję tylko przysmażoną na maśle cebulę ( jak grzybów zabraknie), a że oscypek też nie zawsze jest w zasięgu, to i pecorino było w robocie, i parmezan. Mam nadzieję, że mnie Agata ze skóry nie obedrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

7 komentarzy do “Dyniowa według Agaty W.